Doğum Kontrol Hapı

OBEZITEDAVISI-16-1200x481.jpg

DOĞUM KONRTOL HAPI NEDİR?

Doğum kontrol hapı, yumurtlamayı durdurarak ve rahim içerisine sperm geçişini önleyerek gebeliği önleyen hormon içerikli ilaçtır. Kadında doğal olarak salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının sentetik formlarını içerir. Çoğu doğum kontrol hapı bu iki hormonu da içerir ve bu haplar ‘kombine oral kontraseptif’ olarak isimlendirilmektedir. Bir başka hap çeşidi ise sadece progesteron içerir ve ‘mini pill’ olarak isimlendirilmektedir.

DOĞUM KONRTOL HAPI NASIL KULLANILIR?

Doğum kontrol hapına adetin ilk günü başlanılmalıdır. Her gün aynı saatte bir tane alınarak kutu bitene kadar kullanılmalıdır. Kutu bittikten sonra 7 gün ara verilmelidir ve kutu bitene tekrar kadar başlanmalıdır.

 

DOĞUM KONTROL HAPININ AVATAJLARI NELERDİR?

İstenmeyen gebelikten koruyan bu yöntem, adeti de düzenler. Bu sayede hapı bıraktıktan hemen sonra adet düzeniniz eski haline döner ve gebelik planlanabilir.  Akne, dış gebeliki kemiklerde zayıflama, over kanseri gibi durumlarda da doğum kontrol haplarının koruyucu etkileri mevcuttur.

 

 

 

 Kısaca


Healmedy size çeşitli tıbbi hizmetler sunar. Obezite Cerrahisi hastalarımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden biridir. Bazı tıbbi hizmetler hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, bize hemen ulaşabilirsiniz
Hemen Ulaşın


Healmedy’den bilgi alabilmek için mail adresinizi iletin.    Copyright 2023. All rights reserved.