Şeker Karaciğer Düşmanı mı?

OBEZITEDAVISI-BLOG-14-1200x481.jpg

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık sorunları arasında olup genel olarak vücut kitle endeksinin artması, yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması ve boy uzunluğuna göre ideal vücut ağırlığının çok üstünde olmasıyla karakterize tüm sistemimizi etkileyen bir durumdur.

Obezite başta karaciğer yağlanması olmak üzere insülin direnci, diyabet, kalp damar rahatsızlıkları, hiperlipidemi, hipertrigliseridemi, hipertansiyon, uyku apneleri, menstürasyon bozuklukları bazı kanser türlerinin artmasında risk faktörüdür.

Peki şeker hangi yolla karaciğerimizi yağlandırıp obeziteye yol açıp bu kadar hastalığa risk faktörü oluyor?

Karaciğerin başlıca görevi pankreastan aldığı talimata (tokluk=insülin) göre kan şekerini normal seviyelerde tutmaktır. Tokluk döneminde kan şekeri yükselecek ve pankreastan insülin hormonu salgılanacaktır. 1-2 saat kadar karaciğer kandan aldığı glikozları öncelikle açlığımızda salınması için glikojene çevirip fazlasını yağ olarak depolayacaktır.. Yediğimiz fazla karbonhidratın hepsi yağ olarak depolanıyor dolayısıyla karaciğer yağlanıyor ve karaciğer yağlandıkça sonu siroz olan kısır döngüye doğru ilerliyoruz. Türkiye’de yağlı karaciğer sirozun ilk sebebi arasında geliyor. Uzun süre alkol kullanımı da aynı şekilde karaciğerimizi yağlandıran siroza sebep olan ikinci nedendir. Endüstriyel şeker olan mısır şurubu (yalancı şeker) olarak adlandırılan früktoz, obezite ve karaciğer yağlanması için glikozdan daha da tehlikelidir. Çünkü früktoza vücudumuzda dur diyen bir el freni yoktur. Bu yüzden früktozdan olabildiğince uzak durup karaciğerimizi ve kendimizi korumalıyız. Endüstride kullanımı yaygın olmasının sebebi glikozdan daha tatlı olması ve ucuza üretilebilmesidir. Son 20 yılda dramatik şekilde artan çocukluk çağı obezitesinin en büyük sebebi budur. Unutulmamalıdır ki Karaciğer’in kanserli bir yapıya dönüşebilmesi için muhakkak altında bir karaciğer hastalığı olmalıdır. Hepatit virüsleri, safra hastalıkları, doğuştan karaciğer hastalığı, obezite ve karaciğer yağlanması gibi. Ülkemizde en yaygın sebep obezite ve karaciğer yağlanması olduğu için früktozdan uzak durup düzenli egzersiz yapıp ideal vücut ağırlığımızı sağlamalıyız.

 Kısaca


Healmedy size çeşitli tıbbi hizmetler sunar. Obezite Cerrahisi hastalarımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden biridir. Bazı tıbbi hizmetler hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, bize hemen ulaşabilirsiniz
Hemen Ulaşın


Healmedy’den bilgi alabilmek için mail adresinizi iletin.    Copyright 2023. All rights reserved.