Cinsel Sağlık ve Beslenme

OBEZITEDAVISI-10-1200x481.jpg

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cinsel sağlığı ‘cinselliğin fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal yönlerinin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur.’ şeklinde tanımlamaktadır. Sağlıklı bir toplumda bireylerin cinsel sağlığını koruması ve bu konuda eğitimlerin verilmesi önemlidir.

Beslenme, günümüz şartlarında çoğu şeyi etkilediği gibi cinsel sağlığı da etkilemektedir ve cinsel istek yani ‘libido’ için önemli bir parametredir.  Egzersiz, stres, sigara ve alkol kullanımı gibi cinsel sağlığı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Buna bağlı olarak üreme ve cinsel sağlık sorunları gençlik döneminden başlayarak yaşam boyu karşılaşabilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunlar karşısında çeşitli tedaviler uygulanmaktadır fakat konunun temelinde beslenme iyi değerlendirilmelidir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için tüketilmesi gereken besinler yani bireye özgü uyulması gereken beslenme programları, öneriler bulunmaktadır ve bunlara uyulması son derece önemlidir.

-B1 (tiamin), B2 (riboflavin), E vitamini ve antioksidan tüketimi, kadınlarda vajina kaslarının esnekliğini ve haraketliliğini sağlamak, adrenalin salgısını yükseltmek, erkeklerde ise cinsel etkinliği ve sperm haraketliliğini arttırmak için önemlidir.

-İktidarsızlık ve infertiliteyi (kısırlığı) önlemek için arjininden zengin olan susam, bezelye, yerfıstığı ve yumurta tüketimi önemlidir.

-Cinsel yorgunluğu önlenmek için lösin aminoasit içeriği fazla olan balık, kırmızı et, organik peynir, yeşil sebze tüketimi önemlidir.

-Yapay tatlandırıcı kullanımı libidoya etki eder ve cinsel sağlığa oldukça zararlıdır.

 Kısaca


Healmedy size çeşitli tıbbi hizmetler sunar. Obezite Cerrahisi hastalarımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden biridir. Bazı tıbbi hizmetler hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, bize hemen ulaşabilirsiniz
Hemen Ulaşın


Healmedy’den bilgi alabilmek için mail adresinizi iletin.    Copyright 2023. All rights reserved.