İdrar Kaçırma

OBEZITEDAVISI-32-1200x481.jpg

İDRAR KAÇIRMA NEDİR?

İdrar kaçırma, idrarın istemsiz olarak idrar yolundan dışarı çıkmasıdır. Öksürme, hapşırma gibi durumlarda karın içerisindeki basıncın değişmesine bağlı olarak idrar kaçırma problemi gelişmektedir. İdrar kaçırma veya tutamama sorunu sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Farklı yaş gruplarında farklı sebeplerden dolayı görülebilmektedir. Kadınlarda özellikle menopoz dönemi sonrasında ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırmanın tıbbi karşılığı üriner inkontinanstır.

İdrar kaçırma probleminde tedavinin belirlenebilmesi için idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekmektedir. İdrar kaçırma problemi genellikle genital organların sarkmasıyla gerçekleşmektedir. Bağ dokusunda zayıflıktan dolayı olan sarkmalarda cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

 

İDRAR KAÇIRMA TİPLERİ

Jinekolojik açıdan idrar kaçırma tipleri ikiye ayrılmaktadır.

İlk olarak idrar torbasının depolama fazında meydana gelen problemler: sıkışma tipi idrar kaçırma, stres tipi idrar kaçırma ve mikst tipi idrar kaçırmadır.

İkincisi ise idrar torbasının boşaltım fazında meydana gelen problemler: taşma tipi idrar kaçırma ve fonksiyonel idrar kaçırmadır.

Stres tipi idrar kaçırma kadınlarda çok sık görülmektedir. Özellikle öksürme, aksırma anlarında meydana gelmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma ise acil tuvalete gitme isteği hissedilir ve tuvalete gidilmeden idrar kaçırma gerçekleşir. İki tipinde aynı anda olması karışık tip idrar kaçırma tablosudur. Taşma tipi idrar kaçırma problemi ise idrar yapma hissi oluşmadan az miktarlarda idrar kaçağının oluşmasıdır. Bazı durumlarda ise idrar kaçağı fark edilmemektedir. İdrar kaçırma, iç çamaşırın ıslak olması ile anlaşıldığı tip total idrar kaçırma tipidir. Bu sorunun karşısında titiz davranmak ve tedavi yöntemleri ile hastalığın iyileşmesini sağlamak amaçlanmalıdır.

 

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

Sıkışma tipi idrar kaçırmada, mesane eğitimi ve egzersizler, ağızdan alınan mesane gevşetici ilaçlar ve mesane içi uygulanan ilaçlar (botoks) tedavileri uygulanmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırmada ise, hafif tiplerinde pelvik taban egzersizleri ve orta-ileri derecede ise üretreya uygulanan askı ameliyatları uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma ameliyatlarının en büyük avantajı hastanın aynı gün taburcu olabilmesidir. Bu ameliyatlar uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde yüksek oranda başarı elde edilir. Cerrahi öncesi hastalara kegel egzersizleri önerilebilmektedir.Kısaca


Healmedy size çeşitli tıbbi hizmetler sunar. Obezite Cerrahisi hastalarımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden biridir. Bazı tıbbi hizmetler hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, bize hemen ulaşabilirsiniz
Hemen Ulaşın


Healmedy’den bilgi alabilmek için mail adresinizi iletin.    Copyright 2023. All rights reserved.