Menopoz

OBEZITEDAVISI-43-1200x481.jpg

MENOPOZ NEDİR?

Kadınlarda yumurtalıklarının işlevlerini yitirmesi sonucunda her ay gerçekleşen adet döngüsünün bitmesidir. Yaşlanmanın bir parçası olan bu menopoz, kadınlarda üreme döneminin sonlandığını göstermektedir.

Menopoz doğal ve doğal olmayan yollar ile gerçekleşir.

Doğal menopoz, yaşlanmanın getirdiği bir durumdur. Yaşlandıkça üreme yeteneği yavaşlamaya ve durmaya hazırlanır. Bu azalma gerçekleştiğinde adet döngüsü değişir, düzensiz hale gelir ve en sonunda durur.

Doğal olmayan menopoz ise, yumurtalıkların alınması, rahim alınması, kemoterapi ve radyasyon tedavisi, yumurtalık yetmezliği ile gerçekleşmektedir.

MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Perimenopoz döneminde,

-Düzensiz adet görme/adet görmeme

-Titreme

-Vajinal kuruluk

-Sık idrara çıkma

-Metabolizmanın yavaşlaması ve kilo alma eğiliminin artması

-Sıcak basması ve gece terlemesi

-Sinirlilik hali, hafif depresyon ve ani ruh hali değişiklikleri görülmektedir.

MENOPOZUN TEDAVİSİ

Menopoz aslında tıbbi bir tedavi gerektirmeyen durumdur fakat ortaya çıkan semptomları hafifletmeye ve rahatlatmaya yönelik birtakım tedaviler uygulanabilmektedir.

Hormon Tedavisi: Menopoz döneminde sıcak basmalarını hafifletmek için uygulanan tedavidir. Rahmi olan kadınlara östrojen hormonu verilir bundan dolayı östrojen tedavisi olarak da bilinmektedir.

Vajinal Östrojen: Menopozda ortaya çıkan vajinal kuruluğu gidermek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Cinsel ilişkide kuruluktan kaynaklanan semptomların önüne geçmek hedeflenir.

Düşük Doz Antidepresanlar: Duygusal değişiklikler sebebiyle antidepresan almaya ihtiyacı olan kadınlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede sıcak basmaları da azalabilmektedir.Kısaca


Healmedy size çeşitli tıbbi hizmetler sunar. Obezite Cerrahisi hastalarımıza sunduğumuz en önemli hizmetlerden biridir. Bazı tıbbi hizmetler hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa, bize hemen ulaşabilirsiniz
Hemen Ulaşın


Healmedy’den bilgi alabilmek için mail adresinizi iletin.    Copyright 2023. All rights reserved.